Firmy

Jak se připravit na pracovní pohovor

Zareagoval jste na zajímavou pracovní nabídku a byl jste pozván na pohovor? Máte z něj strach? Nemějte obavy. Když se dobře připravíte, budete o kousek blíž k sepsání smlouvy a ke svému vybranému zaměstnání. Recruiteři si dávají velice záležet, aby našli ideálního kandidáta, jenž zaplní volné místo. Svým životopisem a motivačním dopisem jste musel/a vzbudit recruiterův zájem, aby vás vybral z desítek možných kandidátů. A jak se na pohovor vůbec připravit?podání ruky.jpg
 
Informace o firmě
Může se stát, že se vás při pohovoru zeptají, co víte o dané firmě. Mějte prostudovanou historii firmy, zajímavá fakta a nahlédněte do portfolia. Tyto informace se dozvíte na oficiálních webových stránkách této firmy.
 
Doklady a dokumenty
Připravte si svůj občanský průkaz, případně řidičský průkaz, a pokud to podnik vyžaduje, nachystejte si aktuální výpis trestního rejstříku. Tento výpis za menší poplatek získáte například na pobočkách České pošty. Je dosti pravděpodobné, že po vás tyto doklady budou vyžadovány.
 
Životopis
Mějte u sebe pro jistotu vytisknutý vlastní životopis. Před pohovorem si jej znovu projděte a zapamatujte si relevantní informace. Je velká pravděpodobnost, že se vás při pohovoru zeptají, jaké jsou, například, vaše přednosti. Vyzdvihněte ze svého životopisu to nejlepší.
 
Správné oblečení
Jelikož je pracovní pohovor formální akce, je nepřijatelné tam jít v oděvu, co běžné nosíte – abyste zaujali, mějte na sobě formální oblek nebo šaty. Vyvarujte se nepadnoucím oblekům, špinavým botám, neupravenému zevnějšku a v případě žen, hlubokému výstřihu či krátkým minisukním. Svým vstupem do místnosti vyvoláte první dojem jen díky vzhledu.
 
Být pozitivně naladěn
Hladkému a bezproblémovému průběhu pohovoru rozhodně nepřispějete tím, že budete nervózní a ve stresu. Ačkoliv pociťujete jisté obavy, věřte si. Buďte pozitivní, v dobré náladě a vyzařujte ze sebe sebevědomí.chat dvou mužů.jpg
 
Otázky pro zaměstnavatele
K závěru pohovoru jsou kandidáti obvykle tázáni na dodatečné dotazy. Personalisté si tím ověřují, zda-li je kandidátův zájem o tuto pracovní pozici skutečný. Připravte si pár otázek týkajících se místa či firmy. Vyhněte se jakýmkoliv dotazům ohledně osobního života personalisty, opakujícím se dotazům či otázkám, na které se dá odpověď pouze slovy ano nebo ne.
 
Optimální počet dotazů, které můžete předložit zaměstnavateli je pět otázek. Typickými příklady jsou:

  • Jak probíhá zaškolení nováčka, a co by ho v prvních dnech čekalo?
  • Jaký je typický pracovní den na této pozici?
  • Jaký by byl můj první úkol?
  • Jak dlouho bude přibližně trvat výběrové řízení? Kdy se kandidáti dozví výsledek?
  • Je něco, co bych měl/a před nástupem vědět o této pozici, a o čem jsme dosud nemluvili?

 
Ať už váš pohovor dopadne jakkoliv, snažili jste se. Někteří uchazeči se ani nedostaví bez vysvětlení. Jestliže neuspějete, pamatujte na to, že je spousta dalších volných míst, na které se můžete přihlásit, a nemusí se jednat o stejnou profesi.