Láska

Je to láska, nebo…?

Vztahy obvykle vznikají na vzájemné shodě, zájmu a zálibě. Jak ale rozeznat lásku od něčeho, co s ní nemá příliš společného, snad kromě příznaků? Snadno. Láska je totiž cit čistý. Když vám záleží na druhém, jeho zájmech, potřebách a bezpečí, nikoliv na tom, abyste jej mohli vlastnit. S jakými jinými věcmi si lásku často pleteme, a ubližujeme tím druhým, ale i sobě?

odraz v knize

Žárlivost a její důvody

Říká se, že kdo žárlí, ten miluje. Ale je tomu skutečně tak? A je za žárlivostí vždy láska? V některých případech je žárlivost spojována s vlastním egem. Nejde ani tak o to, že bychom se báli ztráty své druhé polovičky, jako spíš to, že nás děsí představa, že budeme podvedeni. Spousta lidí totiž nedokáže zkousnout, že nejsou pro svého partnera jediným žádoucím objektem, a realita, že byli podvedeni, je pro ně zkrátka příliš ponižující. Raději se tak smíří se ztrátou, než s nevěrou. To ale nemá s láskou co dělat, a pokud je náš vztah takový, možná je na čase jej přehodnotit. Pak jsou zde případy, kdy se člověk skutečně bojí, že druhého ztratí, a právě proto žárlí. Pokud je však žárlivost v mezích hysterie, opět se nejedná o lásku. Musíme si totiž položit otázku, proč nechceme druhého ztratit. Pokud je odpovědí, že bez něj neumíme žít, jedná se o závislost. V případě druhém, kdy odpovíme, že k nám zkrátka patří, se jedná o posedlost. Pokud totiž skutečně věříme, že je naše láska osudová, nemáme důvod žárlit. Když druhého milujeme, musíme být schopni uvěřit, že nás miluje stejně tak, a že mu naše láska stačí.

nakreslené srdíčko

Ochota a gesta

Ani všechno to, co jsme pro partnera ochotni udělat, ještě nutně neznamená, že jej milujeme. Přehnaná potřeba jej chránit, a vyšlapávat mu chodníček, je totiž touhou ovládat jeho život. Pokud nevěříme, že je náš partner soběstačný, a umí si poradit, naše láska k němu nejspíš není zrovna silná. Pomoc a ochota v lásce totiž vypadají tak, že necháme člověka jednat sám za sebe, a pomůžeme až ve chvíli, kdy nás o to požádá, nebo to skutečně potřebuje. A ani velká gesta, jako dárky, sebeobětování, možná nemusí znamenat lásku. Někdy si zkrátka takříkajíc honíme ego, či se dárky snažíme přeměnit partnera k obrazu svému, nebo si získat jeho vděčnost, abychom jej pak snáze ovládali.