Produkty

Francouzská vína

Francouzská vína

Každý milovník vína jistě zná několik vyhlášených vinařských oblastí světa. Určitě mezi nimi nebude chybět třeba Bordeaux, Champagne nebo Chateauneuf-du-Pepe. Francie byla a stále je jedním z nejvýznamnějších producentů kvalitních vín. I když se v poslední době na trhu objevují i další producenti, například Chille nebo Austrálie, na pověstné francouzské vinice svým věhlasem nedosahují. Vinařství má ve Francii velmi dlouho tradici, některé vinařské oblasti se datují od doby první řeckých kolonií na březích Středozemního moře.

vino

Francie má jedineční systém klasifikace vín, tzv. apelační systém. Francie je v produkci vína rozdělena na menší regiony. Každý takový region má pak svůj specifický systém zpracování vína. Zahrnuje povolené odrůdy i pečlivě vymezené technologické postupy zpracování. Produkce vín je rozdělena do jednotlivých vinařských oblastí, kterých existuje poměrně značné množství. V tuzemsku je důležitější odrůda vína, než místo jeho původu.

vinice

Nejznámější oblasti produkce vín ve Francii

Bordeaux se nachází v jihozápadní Francii. Jedná se o největší vinařskou oblast. Pěstují se zde jak odrůdy vín bílých, tak i odrůdy vín červených. Musíme zmínit Cabernet Sauvignon, Merlot či Muškát. Pěstuje se zde i odrůda červených hroznů Malbec https://iwc-club.cz/cze_m_Nabidka_Odrudy_Malbec-302.html, jenž mají velmi intenzivní červenou barvu.

Burgunsko leží v srdci Francie. Na severu s ním sousedí vinařské kraje Champagne a na jihu se otevírá krásné údolí majestátní řeky Rhony. Panuje zde poněkud drsnější podnebí. Vinice zde nejsou tak rozsáhlé, přesto se jedná o tradičního soupeře Bordeaux. Produkují se zde vína jako Chardonnay a Pinot Noir.

Provensálsko je známé nejstaršími vinicemi ve Francii. Hlavní oblast tohoto vinařského kraje se nachází na Azurovém pobřeží. Tato oblast je známá svou vysokou produkcí vín rosé. Pěstuje se zde ale velká řada odrůd. Za všechny jmenujme alespoň Grenache, Syrah, Clairette či Semilion.