Dům a zahrada

Nenáročné, a přitom velmi dekorativní květiny na zahradu

Slunečnice – kdo má na zahradě krmítko pro ptactvo, možná zjistí, že třeba sýkorkám vyhovují semínka slunečnice. Jsou velmi tučná a kalorická a ptákům zajistí před zimou ochranu v podobě tukového polštáře. Tu a tam nějaké slunečnicové semínko upadne z krmítka na zem a tam se zakoření a začne klíčit. Může se stát, že vám začnou slunečnice rašit i v místech, kde byste je nečekali, třeba ve spárách mezi dlaždicemi či na okraji zahradního chodníku. Jsou to docela nezmaři a vyrostou, a dokonce i vykvetou, v menší podobě v truhlíku či v květináči. Optimální je pro ně však záhon s dostatkem přímého slunečního světla a tam budou nádhernou ozdobou. Porostou až do výšky půl druhého metru, a tak můžete do spodní části záhonu zasadit třeba měsíček zahradní.

měsíček zahradní

Měsíček zahradní – měsíček je rovněž letnička a můžete ji pěstovat na jakémkoli záhonu. Nepotřebuje žádnou zvláštní péči, semena jednoduše zasadíte do země a občas zaléváte. Kvete překrásnými žlutými a oranžovými květy s hnědým středem, a pokud jste trpěliví, na konci květenství rostlina vytvoří plody, tvarově podobné půlměsíci. Jakmile plody vyschnou a začnou opadávat, uschovejte si je pro další rok a máte stálý přísun semen, která zas zjara zasadíte do záhonu. Měsíček je dokonce léčivá rostlina a může se využít např. pro výrobu krémů, jimiž dokáže výborně vyživovat pokožku.

motýl na aksamitníku

Aksamitník – u nás jej známe také pod názvem „afrikány“. Je to velmi krásná květina, kvetoucí v sytých barvách žluté a oranžové, a její odolnost jí umožňuje být takřka na každém záhonu. Vysazovat se může na jaře přímo do truhlíku na balkon nebo do zeminy na záhoně, nepotřebuje podmínky předpěstování sazenic ve skleníku. Aksamitník vám vykvete přibližně v červnu a z květů se můžete těšit až do pozdního podzimu, dokud jsou noční teploty stále nad bodem mrazu. Semena se dají koupit za pár korun, avšak počítejte s tím, že je to pouze letnička.