Technika

Zbraň, která nezabíjí?

Zprávu o této „novince“ nám přinesla jedna z čínských agentur. Nebudeme sáhodlouzepátrat, zda píše pravdu, či ne a prostě pohledáme i jinde, abychom získali nějaké informace.
Tak tedy, našli jsme, ale článek se ponese v duchu, prý, možná a asi. Ostatně, možno si zajet informace do Číny ověřit. Návrat nezaručen.
Vědci pracující pro armádu spolu s těmi, co pracují na Technologickém a chemickém institutu vyvinuli sonickou zbraň, která by neměla lidi přímo zabíjet, ale eliminovat jejich útok. Tato zbraň je „zvuková“ a člověk by měl při jejím použití ztratit sám nad sebou vládu. Měl by se přestat kontrolovat. Jistý web se domnívá, že by to mělo vyvolat takové bolesti, že člověk upadne a bude v křečích. Takže bude lehké a přímo jednoduché udělat z něj zajatce.
Čekající armáda
Taková zbraň rozhodně není nemožná, soudí některé weby a američtí vědci na nich. Zbraň může vydávat zvuk o frekvenci nižší, nežli je dvacet Hertzů. Lidské ucho takový zvuk neslyší, ale ten zasáhne například součásti středního ucha a člověk má ihned potíže se stabilitou. Tím pádem skutečně může dojít jeho dezorientaci a následném křečím. Pokud by zbraň ještě zasáhla i žaludek, nebo mozek…
Vzhled zbraně je zatím neznámý, ale prý unikly informace, že má vypadat stejně jako obyčejná puška, jen místo hlavně je válec. Velikost nikdo neudává.
Zvuková vlna
Mimochodem, není to zase taková žhavá novinka. Není to tak dávno, co jsem psal kamsi článek o americké zbrani zvané LRAD (Long Range Acoustic Device). Ano, uznávám, že je z opačného pole, tedy ne infrazvuk, ale zvuk o vysoké frekvenci, ale zvuk to je.
Mne by například zajímalo, jak se to má s obsluhou zbraně, protože je všeobecně známo, že infrazvuk má velmi špatnou směrovatelnost (tedy pokud to infrazvuk opravdu je), ale třeba se to časem dozvíme. Ne, zkoušet na sobě to jistě nikdo nechceme. Nu snad se to ujme pro dobré účely.