Peníze

Máte vůbec šanci bydlet ve vlastním?

Když se mladí lidé pídí po vlastním bydlení, a svobodě s ním spojené, většinou si pokládají otázku: dosáhnu na hypotéku? Odpověď jako taková se pak odvíjí od mnoha faktorů, a ne pro každého bude právě příznivá.

Cena nemovitosti

Na začátku je otázka, kolik stojí nemovitost, kterou si hodláte koupit. V dnešní době nejsou nemovitosti zrovna levné, a tak většina mladých lidí kupuje nemovitosti vhodné k rekonstrukci, a opravují je postupně. I samotná rekonstrukce však něco stojí, a pokud při tom budete splácet hypotéku, pravděpodobně nebudete postupovat tak rychle, jak byste si přáli.

kalkulačka a papír

Příjmy a úspory

Většina bank po vás bude vyžadovat, abyste měli na vámi zvolenou nemovitost našetřeno alespoň 20% výše její částky, což je samozřejmě pochopitelné. Horší je to s příjmy. Banky totiž požadují doložit vaše příjmy, a na základě nich vám pak hypotéku schválí, či zamítnou. Tyto příjmy však musí být velmi vysoké, a tak pokud vyděláváte například 35 tisíc korun čistého, jste víceméně bez šance. Můžete však zkusit zažádat o hypotéku u nebankovní společnosti, jejíž podmínky nejsou tolik přísné, a postačí, když budete mít příjmy dostatečné k tomu, abyste byli schopní splácet. Například společnost Nebankovní hypotéka pak nabízí možnost získat peníze dost rychle na to, abyste mohli nemovitost koupit už v blízké budoucnosti, a to bez složitého papírování.

brambora a peníze

Pomocníci

Dosáhnout na hypotéku tedy není žádný med, ale pokud na to nejste sami, můžete to zvládnout. Jak? Můžete požádat například rodiče, aby se k vaší hypotéce připsali jako spoludlužníci, nebo ručili svojí nemovitostí. Samozřejmě to záleží do velké míry na tom, na kolik vám důvěřují. Je to ale způsob, jak i s nižším příjmem získat hypotéku.

Vyplatí se hypotéka oproti nájmu?

Možná se vám zdá, že jsou ceny hypoték srovnatelné, či vyšší než ceny nájmů, a tak se vám nevyplatí si hypotéku brát. Je však třeba myslet na to, že nájem je investicí do něčeho, co nikdy nebude vaše, zatímco v případě hypotéky si postupně splácíte vlastní majetek, odkud vás nevyženou, pokud budete řádně splácet.