Sport

Co jíst mezi tréninky?

Každý, kdo je fyzicky aktivní nebo sportuje, ví, že správná výživa a hydratace těla je základem úspěchu dobrých výsledků nebo hubnutí.

Můžeme jíst těsně před tréninkem?

Nejezte bezprostředně před tréninkem. Nejlepší je jíst správně vybrané jídlo 3-4 hodiny před plánovanou fyzickou aktivitou. Tím se zabrání pocitu ospalosti a těžkosti těla a žaludku.

muž v posilovně

Jídlo by mělo být vybráno správně

Důležitá je intenzita tréninku, a proto u jídel rozhoduje, jejich kalorický obsah, procento jednotlivých živin, druh použitých doplňků, a dokonce i množství a typ tekutin dodávaných do těla. Bez ohledu na plánované cvičení by měly být sacharidy hlavním zdrojem energie dodávané do našeho těla. Před tréninkem se doporučují uhlohydráty s nízkým glykemickým indexem, komplexní sacharidy – nejlépe obiloviny, cereálie, ovesné vločky, těstoviny nebo celozrnný chléb. Brání velkému kolísání hladiny glukózy v těle a souvisejícímu kolísání inzulínu. Sacharidy s nízkým glykemickým indexem způsobují pomalé uvolňování a postupné zvyšování glukózy, což umožňuje lepší a kontrolované použití a poskytuje energii během tréninku. Zabraňuje také únavě a zhoršené koncentraci.

Je nutné jídlo před tréninkem?

Jídlem před tréninkem urychlujeme následnou regeneraci svalů, chráníme tělo před přetrénováním a dehydratací. Pokud neposkytneme správnou dávku energie před cvičením, zejména pokud je intenzivní, tělo začne čerpat energii ze svalů. Je však vhodné zmínit omezení příjmu vlákniny před tréninkem, které může narušit rychlou absorpci důležitých živin. Bezprostředně před fyzickou aktivitou byste se měli vyvarovat smaženému a nadýmavých potravin – fazole, zelí, hrášek.
žena posiluje nohy

Jaké jídlo je vhodné po tréninku?

Jídlo po tréninku je stejně důležité, protože tělo vyžaduje regeneraci. Proto je nejlepší jíst protein-sacharidové jídlo, které vám umožní doplnit použitý glykogen ve vašich svalech. Toto jídlo by mělo být konzumováno 1-1,5 hodiny po tréninku. Za zmínku stojí, že trénink zvyšuje metabolismus, což zvyšuje poptávku po proteinech, někdy až o 50 %. Proto je po tréninku důležité zásobovat tělo bílkovinami, nejen jednoduchými sacharidy.