Domov

Dva horké nápoje pro zimní večery

Je to jako v pohádce …. Dlouhý zimní večer, klid a teplo domova, pokojem se tichounce nese příjemná hudba, v krbu plane oheň a na stole hoří svíčka. Vy, unaveni po celodenním shonu, ležíte schouleni na pohodlné sedačce a vychutnáváte si šálek úžasně vonícího a ještě lépe chutnajícího horkého nápoje.  Přesně toho, který vám kdysi dávno vařívala vaše babička, když jste u ní trávili zimní prázdniny.  Ta úžasná chuť se vám vryla tak hluboko pod kůži, že jste při jeho pití zažívali pocity štěstí.
Dnes už jsme dospělí a můžeme si dovolit do toho štěstí přimíchat i kapku alkoholu. A pak, schouleni ve dvou na sedačce, si už jen vychutnávat štěstí a lásku.zimní drink.jpg
BABIČČIN ZIMNÍ DRINK
Co budeme potřebovat:
0,5 litru jablečného moštu, panák rumu (zda malý nebo velký je čistě jen na vás), celá skořice, 2 hřebíčky, pořádná lžíce medu a plátky citronu
Jablečný mošt dáme spolu se skořicí a dvěma hřebíčky zahřát. Jakmile se začnou dělat první bublinky, vypínáme a koření vytáhneme. Mošt nesmí projít varem. Do silnostěnných skleniček nalijeme rum a opatrně jej zalijeme horkým moštem. Přidáme med a kolečko citronu a pak už si jen užíváme jeden druhého.
A protože babička mívala v zásobě vždycky něco navíc, tak přidávám ještě jeden její zimní nápoj:ovocný čaj.jpg
BABIČČIN OVOCNÝ ČAJ S MEDEM
Co budeme potřebovat:
Jako základ jsou 4 polévkové lžíce sušených drcených šípků a dále po 2 lžících sušených brusinek, jablek a hrušek. Všechno sušené ovoce přesekáme na kousky. Pak už jen vodu, med a pomeranč.
Ovoce a šípky dáme do skleněné varné konvice, zalejeme zhruba litrem studené vody a zakryjeme víkem. Necháme 20 minut louhovat. Poté dáme vařit tak na 3-4 minutky (od bodu varu). Čaj necháme ještě dalších 10-15 stát. Poté přecedíme (ideálně přes plátýnko, které zachytí i jemné chloupky ze šípků). Osladíme medem, ozdobíme kolečky pomeranče a podáváme.