Je váš vztah toxický?

Lidé v toxickém vztahu nemohou rozpoznat, že jejich vztah je špatný. Mají však pocit, že je něco špatně. Zdánlivě to je i vztah plný lásky a vášně. Opírá se však o úplně jiné základy, což jej odlišuje od normálního, zdravého vztahu.
nápis love a hate

1. Žádný respekt

Prvním ze znepokojivých signálů je rozdíl v chování partnera vůči nám, když jsme sami a ve společnosti přátel nebo rodiny. A tady se můžeme vypořádat se dvěma typy. První je typ v bílých rukavičkách. Ve společnosti nás zbožňuje, projevuje péči a zjevný respekt. Doma se však chová úplně opačně.
Druhý typ nenechává nikoho na pochybách. Bezohledně protějšek uráží, stejně tak, jako v soukromí. Je možné, že je skvělou hlavou rodiny, dobrým otcem a čas od času milujícím manželem. Obvykle se však cítíme osamělí, vystrašení a znepokojení.

2. Může existovat pouze jeden ideál

V mnoha různých ohledech ukazuje, že se mu nemůžeme vyrovnat. Snižuje naše úspěchy, a tak nás posiluje v přesvědčení, že jsme bezcenní a máme velké štěstí, že někdo jako on chce být s námi.

3. Nedostatek podpory

Toxický partner nám nedovolí, abychom se mu vyrovnali. Když se snažíte o pozitivní změnu, místo slov podpory se dočkáte výsměchu. Také téměř vždy slyšíme, že chceme opustit rodinu a zanedbávat domov.
naštvaný pár

4. Nedostatek svobody

Neoddělitelným prvkem toxického vztahu je převzetí kontroly nad partnerem. Musíme přesně určit, kam jdeme a s kým trávíme čas. Slyšíme však, že se cítí šťastný pouze v naší společnosti – nepotřebuje své přátele ani zájmy. Následuje prohlášení, že by mezi námi neměla být žádná tajemství. Musíme vysvětlovat každou minutu strávenou mimo domov a poslouchat žárlivé řeči.

5. Vzájemná závislost, nerozhodnost

Jsme v toxickém vztahu, protože si sami svou závislost neuvědomujeme. Během let jsme byli zbaveni našeho sebevědomí a hrdosti. Máme pocit, že nepřežijeme, pokud zůstaneme bez něj. To nás činí nešťastnými, cítíme se osamělí a bezcenní. Odejít nebude to snadné, ale stojí za to bojovat za sebe, protože jeho už nezměníme. Vždy si bude myslet, že jsme jeho majetkem.