Dovolená

Nízkonákladové cestování

Pokud máte touhu objevit svět, ale chybí Vám k tomu odpovídající rozpočet, nezoufejte. Je spousta možností, jak na cestách ušetřit a přesto si je užít naplno.
fotoaparát, mapa, kompas
Nejvyšší položkou jsou často letenky nebo jízdenky. Ani to ale nemusí být ve Vašem případě pravda. Na trhu existují nízkonákladové společnosti, které mají letenky za dostupnou cenu. I tak se Vám zdají příliš vysoké? Nevadí, nízkonákladové i standartní společnosti pravidelně dělají promoakce, během kterých můžete koupit letenky doslova za hubičku. Využijte nabídky některého z portálů, které tyto promoakce  hlídají a posílají Vám aktuální akce třeba do emailu. Pak už stačí se jen rychle přihlásit na stránky přepravce a nakupovat. Letenky po Evropě se pak pohybují v řádu stokorun. I vlakem se dá cestovat, aniž by Vám to udělalo díru do rozpočtu. Navíc se jedná o pohodlnou a bezpečnou přepravu. Jízdenky na vlak se vyplatí kupovat online. Prozkoumejte i nabídku nízkonákladových rychlovlaků, kde sice nemáte zarezervované místo k sezení, takže se vyplatí spíš na kratší přesuny, ale ceny jsou bezkonkurenční. I společnosti vlakové přepravy pořádají slevové akce, takže se vyplatí je sledovat a v případě vlaků se i vyplatí koupit jízdenku v předstihu – v zásadě čím dříve, tím lépe. Ani autobusy nezůstávají pozadu, přepravců je na českém trhu dost, což zvyšuje konkurenci a snižuje cenu. Navíc autobusy Vás dostanou i tam, kde chybí železnice nebo letiště.
Další položkou bývá ubytování. Nejdražší formou ubytování je hotel. Naštěstí je ale na výběr i z mnoha jiných variant. Tou první může být Airbnb. Zaregistrujete se zdarma na tomto portále a hledáte podle vašich kritérií ubytování u soukromé osoby. Může se jednat o pokoj nebo třeba podkroví v domě majitele, ale i o samostatné ubytování. Čtětě hodnocení ubytování, porovnávejte ceny a můžete najít opravdu zajímavé ubytování za příznivou cenu a třeba i potkat fajn člověka, co vám jako místní poradí, jak ušetřit v dané destinaci. Ještě úspornější variantou je pak Couchsurfing. Jak už název napovídá, spíte u někoho na gauči. Nečekejte tedy ubytování v soukromí. Za to ale čekejte socializaci s ubytovatelem, který Vám může dát spoustu cenných rad. Navíc, ubytování máte zadarmo. Hodí se pro jednotlivce nebo mladé páry.
muž s batohem, hory
Poslední výzamnou položkou bývá strava. I na tu se dá ale vyzrát, restaurace je nejnákladnější varianta, ale naštěstí ne ta jediná. A dokonce ani nemusíte jíst 3x denně v McDonaldu. Naopak, abyste ušetřili, zaměřte se na lokální zdroje. Ve větších městech pátrejte po street food stáncích, v těch menších zase po trzích. Tak si nakoupíte čerstvé potraviny na snídani a i ingredience na večeři, máte-li možnost si ji uvařit (berte v potaz například při hledání airbnb).Tak ušetříte dost peněz a ještě ochutnáte místí produkty.