Dům a zahrada

Zatočte s rýmou tím nejjednodušším způsobem

Rostlinka s názvem Rýmovník, jinak nazývaný Molice či Řecký eukalypt, je dnes již nepostradatelnou součástí českých domácností. Má téměř kouzelné účinky, pomůže při nachlazení, ucpaném nosu, horečce, zánětu průdušek, ale i při ekzému, jaterních problémech či průjmu. Její pěstování je nenáročné, nejvíce se jí daří na parapetu s dostatkem denního světla a zálivkou jednou za týden. Poté, co se rostlina více rozkošatí, je vhodné ji zastřihnout do požadovaného tvaru a dané výhonky umístit tam, kde spíte, vůně se bude pomalu během noci uvolňovat.
nachlazené dítě
Při nachlazení malých dětí se doporučuje dát lístky do nádoby s vodou a položit na topení. Při odpařování pročistí vzduch a miminku se lépe dýchá. Další možností, jak i u malých dětí inhalovat rýmovník je jemně protřít lístky mezi prsty, kdy se rostlina velmi příjemně rozvoní.
Mast z byliny pomáhá při poranění kůže, záděrech či popáleninách. Při potížích s kašlem je vhodné potřít hrudník postiženého, u malých dětí je mast využívána k pomazání nohou ke snížení horečky.
Sirup léčí nachlazení a získá se svařením citrónu, rýmovníku a cukru.
Má své využití také jako bylinka při vaření. Záleží na kuchaři, zdali jej využije sušený nebo čerstvý, jeho chuť krásně ladí s pečeným jehněčím masem a je výborný v marinádě na hovězí steaky.
listy rýmovníku
V neposlední řadě se rostlina vyznačuje protizánětlivými vlastnostmi a je hojně používána jako repelent, stačí jej smíchat s vodou a vinným octem a máte proti komárům vystaráno. Tato babská rada se hodí jak na letní dovolené na chalupě při táboráku, tak v zahraničí při teplém večeru u moře.
Rýmovník má tedy v domácnosti široké spektrum použití, oceníte ho nejen jako skvělého pomocníka při léčení nemocí, jako dochucovadlo při vaření, ale také z estetického hlediska jako stálezelenou okrasnou rostlinu, která ozdobí váš domov.