Svět výpočetní techniky
Bohužel se člověk na této technice stává více a více závislý. Ale to zde rozebírat nebudeme. Podíváme se raději, kde všude už počítače jsou.
Jenže to bychom tu seděli do večera, takže se podíváme, kde ještě nejsou. Existuje takové místo, nebo obor? V podstatě ne. Snad jen ruční práce dělané doma a potají, aby se nemusela odvádět daň se bez počítačů obejdou. Představte si starého člověka, který ručně uplete dva či tři košíky a prodá je za řekněme tři sta korun. Jemu to stačí, nepotřebuje více a ty tři stokoruny zaplatí sousedům za jejich domácí potraviny. Takové, které mají oni a on ne. V tomto případě dědeček o počítač ani nezavadil. Ovšem kdyby šel do obchodu, už by tam musel zaplatit u pokladny, která vlastně je takovým počítačem.
Vidím, že jsem nějak zapomenul na definici počítače. Pro nás to bude vše, co s touto technikou souvisí. To znamená samozřejmě i pokladní systémy, se kterými se setkáte v každém obchodě. To víte, daně se platit musí, aby lehkoživkové tam nahoře nemuseli do práce.
Počítač má člověku usnadnit práci a také ji urychlit. Což mne někdy přivádí k zamyšlení, zda tomu tak skutečně je. Rád to vysvětluji na případu pošty.
Kdysi se sice stálo ve frontě, ale šlo to jako na drátku. Bez počítače. V současnosti člověk přijde, zmáčkne tlačítko a počítač mu vydá pořadové číslo. Na velké poště si člověk sedne a když se jeho číslo rozsvítí, uběhne půl minuty, než dojde k přepážce, kterou mu počítač určil. Tedy pokud dává pozor a svého čísla si všiml, a pokud je zdráv a netrvá mu cesta déle. A když je lidí na poště hodně…
Nuže, vidíme, že počítač nemusí být vždy na některém místě zrovna k užitku. Ovšem to už by byla naprostá jiní debata a v podstatě také o něčem naprosto jiném.
Nemusíme nutně stát proti počítačům, ale také bychom měli zvážit, kde všude budou a co budou dělat. A také je patřičně kontrolovat.