Krása

Jak určit typ pleti?

Proč je dobré znát svůj typ pleti?

Typ pleti je z velké části ovlivněný genetikou. V průběhu života a životního stádia se typ pleti mění. V dospívání pleť tvoří přirozeně více mastnoty a tím je zvýšená produkce akné. Pokožka s roky ztrácí elasticitu a má sklony k suchosti. Kvalita pleti ovlivňuje věk, hladina hormonů, hydrataci, počasí nebo roční doba. Každý kosmetický produkt je určený na určitý typ pleti. Špatně určená péče stav ještě zhoršuje.

tvář

Domácí test na určení typu pleti

S určením typu pleti vám zajisté pomůže kosmetička nebo dermatolog. Nejedná se ale o těžkou věc a typ pleti si hravě určíte i sami doma. Každý tp pleti se vyznačuje určitými příznaky, podle kterých poznáme svůj typ pleti.

Domácí test je velice jednoduchý. Ráno po probuzení si pláchněte obličej čistou vodou. Tvář by měla být odlíčená z předešlého dne. Pleť šetrně osušte ručníkem a nenanášejte žádné sérum ani krém. Počkejte 30 minut, v průběhu této doby se začne pleť chovat přirozeně a projevovat se. Po uplynutí této doby stav pleti zhodnoťte v zrcadle. Jestliže máte pocit pnutí máte suchou pleť, jestliže vidíte lesk v T zóně ale na tvářích ne váš typ pleti je smíšený. Jestliže se lesk vyskytuje na celé tváři máte mastnou pleť. Normální pleť se neprojevuje výraznějšími změnami. Výsledkem testu je poznání typy pleti.

pleť

Pro lepší diagnostiku si můžete pomoct papírovým kapesníčkem, který rozdělíme na jednotlivé vrstvy, které přikládáme na čelo, nos, bradu a tváře. Sledujeme, jestli se absorbuje mastnota či nikoliv. Místo kapesníků lze použít matující pírky proti mastnotě. Existují 4 základní druhy pleti: normální, suchá, smíšená a mastná. Tyto typy se mohou dále a blíže charakterizovat a specifikovat například pleť zralá, problematická (aknózní), citlivá nebo atopická. Žádný typ pleti nepohrdne kvalitní a důkladnou hydratací.