Produkty

Papírové modelářství

Papírové modelářství je stále velice oblíbený koníček napříč generacemi. Malí modeláři začínají vystřihovánkami v dětských časopisech, pokračují s ABC a pak si začnou kupovat papírové modely hradů, zámků apod.

Některé děti časem svět modelů opustí, https://www.sport.cz/hokej/reprezentace/clanek/932264-francouz-v-rusku-bojuje-a-neni-stastny-opusti-celjabinsk.html ale ti, kteří přetrvají, většinou si zvolí směr svého koníčku a nelepí modely jen tak všeho, ale specializují se.

Málokdo z dospělých modelářů lepí hrady, ale začnou lepit složitější modely, a hlavně si vytvoří vlastní sbírku, sadu, kterou bude postupně rozšiřovat. Často jsou to tematicky spojené modely např. modely vojenských strojů, aut, letadel, které se mohly potkat v jedné válce. Nebo modely všech typů aut jedné automobilky, ale také modely vlaků, které jezdí do České republice nebo modely tramvají, které jezdí po našich městech. Nebo si vytvoří sbírku stavebních strojů a aut.

model

Papírové modelářství má také své soutěže. Mají kategorie nejen podle věku modelářů, ale i podle druhů modelů, jako jsou architektura nebo dopravní prostředky apod. Nejsou to žádné obrovské soutěže, mohou se konat v menších prostorách, obvykle stačí jen tělocvična místní školy, ale projít se takovou výstavou, to si uvědomíte, kolik času a trpělivosti nad tím modeláři strávili a jen zíráte, jak jsou některé modely propracované do nejmenších detailů.

nůžky

To nejschopnější modeláři ale nespoléhají jen na papírové předtištěné modely, vyrábějí si své vlastní.

Modeláři stráví spoustu času stříháním a lepení svých modelů. Je to neuvěřitelná trpělivost, kterou musí mít a výsledkem je model, který jim ozdobí poličku a většinou jej uvidí jen příbuzní a pár kamarádů. V dnešní době se mohou ještě pochlubit na internetu na sociálních skupinkách, kde se potkávají s lidmi, kteří mají stejný koníček. Slepit si model z papíru je prima koníček na dlouhé zimní večery. Chce to jen vystřihovánku, nůžky a lepidlo.