Produkty

Je teploměr do bazénu spolehlivý?

Jedním z důležitých parametrů vody v bazénu je mimo jiné také teplota. Ta by měla být tak vysoká, aby nám pobyt zde byl i po delší době příjemný, avšak dostatečně nízká na to, aby nás osvěžila. Jak toho dosáhnout?

V zásadě máme dvě možnosti. Buď se můžeme spolehnout pouze na Slunce a nechat je, ať vodu prohřeje, nebo můžeme nainstalovat jeden z mnoha druhů bazénových ohřívačů. Oba přístupy mají své výhody a nevýhody a záleží jen na vás, který si zvolíte.

bazen7

Ovšem k tomu je mimo jiné také nutné vědět, jak vysoká teplota vody vlastně je. Budeme tak hned vědět, zda je vhodná na koupání či nikoliv. K tomuto účelu slouží teploměr do bazénu https://www.chlorito.cz/bazenovy-teplomer. Jedná se o běžný teploměr upravený tak, aby mohl měřit teplotu okolní vody a nikoliv vzduchu.

Zde však můžeme opět narazit na problém. Tím je rozdíl mezi teplotou pocitovou, tedy tou, kterou cítíme, když vstoupíme do vody, a teplotou, kterou nám teploměr ukazuje. Čím tento rozpor vysvětlit? Na vině je zde více faktorů.

bazen10

Jedním z těch hlavních je fakt, že do bazénu chodíme především za velmi horkých dní. To mimo jiné také znamená, že naše pokožka je rozpálená na mnohem vyšší teplotu, než obvykle. Jistě, naše vnitřní teplota je stále oněch běžných 37 stupňů, avšak vrchní vrstva pokožky je zahřána mnohem víc. Zdá se nám tedy, že voda je studenější, když do ní vstoupíme.

Dalším faktorem je způsob, jakým teplotu měříme. Většina totiž tento úkon provádí nevhodným způsobem a výsledky pak nejsou přesné. Jednou z nejčastějších chyb je měření těsně u hladiny. Tam je totiž teplota vždy nejvyšší.

Dále je to měření na přímém slunci, které ji také zvyšuje, takže se nakonec zdá, že je teplejší, než tomu ve skutečnosti je.

Je dobré být si šech těchto skutečností vědom. Pak totiž nebudeme překvapeni a budeme vědět, co vlastně očekávat. A kvůli tomu ji přece měříme, nebo ne?