Www

Znáte svá práva?

Bydlíte v bytovém domě a tím pádem máte založené Společenství vlastníků bytových jednotek. Možná víte, možná nevíte, ale veškeré vaše bydlení tím pádem závisí na Stanovách společenství, které musí mít každé Společenství sepsané a schválené schůzí Společenství a které si může každý člen Společenství, ale i kdokoliv jiný, volně přečíst na portále Ministerstva spravedlnosti, protože se jedná o veřejnou listinu.

panelák

Že vás nikdy nenapadlo se do Stanov Společenství podívat? To děláte chybu, protože jsou tam uvedeny nejen vaše povinnosti vůči ostatním vlastníkům, ale jsou tam napsané i vaše práva. Jako jedno z těch, které by vám neměly uniknout je soupis věcí, které patří do společného vlastnictví, které, když se na nich projeví závada, se budou platit z fondu oprav a ne přímo z vaší kapsy. Potřebujete příklad? Je potřeba snížit spotřeby energií v bytech a tak potřebujete na vašich topných tělesech kvalitní termoregulační ventily. Předpokládejme, že váš dům používá centrální vytápění.

Pokud ještě termoregulační ventily nemáte a hrozíte se, kolik by vás stála výměna všech ventilů ve všem bytě, možná stačí nakouknout do Stanov Společenství. Tam totiž možná zjistíte, že ve společném vlastnictví je například celá otopná soustava, včetně jednotlivých těles a včetně termoregulačních ventilů. Takže výměna ventilů půjde proplatit z fondu oprav a vy ušetříte nemalý peníz.

panelák

Pokud si svými právy a povinnostmi nejste jistí, ptejte se Výboru Společenství, ale protože to jsou lidé, kteří pracují v jiných oborech a práci ve Výboru Společenství dělají zodpovědně, ale nejsou to profesionálové, můžete jim navrhnout, že by vaše Společenství vlastníků bytových jednotek mohla vést profesionální firma. Třeba Homepartner, kteří mají zkušené pracovníky a povedou váš dům zodpovědně, není nutné, aby výbor byl jen z vlastníků bytové jednotky.