Web

Pohádkové zaměstnání 21. století

Začátky YouTube, Instagramu nebo Twitche si dnes pamatuje již málokdo a zpočátku se zdálo, že se bude jednat o projekty zaměřené na komunitní sdílení videí nebo jednoduché streamování her. Opak je ale pravdou a během několik let se z těchto platforem stal fenomén, který generuje obrovské zisky, a to nejen samotným provozovatelům. Velká část uživatelů totiž dokázala potenciál těchto platforem využít a vydělávat tvorbou obsahu. Ačkoli byly začátky náročné a patřily spíše do kategorie přivýdělku, dnes se jedná o plnohodnotné zaměstnaní, které vytvořilo spoustu mladých milionářů. Ti nejlepší jsou totiž schopni vydělat si i několik desítek milionů korun ročně, a to tvorbou obsahu, který zkrátka baví diváky. I přes to, že velkou část uživatelů a sledujících tvoří primárně mladší ročníky, začaly se objevovat i tvůrci, kteří cílí na starší publikum. Věda, testy produktů nebo vlogy z výletů baví uživatele po celém světě a díky bezplatnosti videí jsou dostupné miliardám uživatelů.

 

sociální sítě

Sponzorované příspěvky i vlastní produkty

 

Monetizace tvorby influencerů se skládá z několika typů spolupráce a závisí vždy přímo na tvůrci, kterou z těchto možností nejvíce využívá. My se ale podíváme na ty hlavní, které tvoří většinovou část příjmů všech kanálů.

Reklamy od samotné platformy

Velké množství sledujících generuje zhlédnutí a ta využívá samotná platforma, která mezi jednotlivá videa nebo příspěvky umisťuje placenou reklamu inzerentů. Každé zhlédnutí nebo proklik generuju tvůrci určitou částku, která mnohdy tvoří i většinu výdělku.

instagram

Placená propagace

Tvůrci samotní mohou propagovat produkty nebo služby firem, které je osloví nebo jim za to zaplatí. Často se tak přímo ve videu objeví reklama na konkrétní produkt nebo influencer produkt hodnotí.

Vlastní produkty

Vlastní produkty jsou dalším způsobem, jak si mohou streameři vydělat, a to především díky masivní propagaci, kterou produktu mohou zajistit. Mnohdy proto vytváří vlastní make-up, voňavky nebo třeba herní příslušenství a nabízí ho kontinuálně divákům.